fbpx
22 listopada 2019

Świąteczna Zbiórka Żywności tuż tuż!

Przez 2 dni, w piątek i sobotę 29-30 listopada w kilkuset sklepach w całej Polsce będzie można wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W akcji jak zawsze bierze udział także Bank Żywności w Trójmieście.

W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nich organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. Ta inicjatywa to dopełnienie codziennej pracy Banków Żywności, które każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Banki zbierają brakujące produkty podczas zbiórek aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w okresie Bożego Narodzenia w Trójmieście udało się zgromadzić ponad 18 ton żywności – w całej Polsce było ich łącznie aż 740.

– Podczas każdej zbiórki staramy się pobić wynik z poprzedniego roku – mówi Joanna Budna, edukator żywieniowy i dietetyk Banku Żywności w Trójmieście. – To wielkie emocje dla naszych wolontariuszy, ale przede wszystkim zgromadzone produkty są ogromnym wsparciem dla potrzebujących. W połączeniu ze świeżą żywnością, którą ratujemy przed zmarnowaniem, pozwalają przygotować pełnowartościowe posiłki. To niezwykle ważne, bo obecnie coraz większym problemem w Polsce staje się nie głód, ale niewłaściwe, niepełnowartościowe odżywianie, które może prowadzić do poważnych chorób.

Aby dołączyć do charytatywnej zbiórki wystarczy przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane produkty to te z długim terminem przydatności. Najbardziej wartościowymi będą makarony, kasze, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze, które szczególnie ucieszą najmłodszych.

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2019 roku i weźmie w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy. Akcją objęte jest ponad 3,3 tys. sklepów w niemal 550 miejscowościach w całej Polsce. W Trójmieście, Rumi, Redzie, Pucku, Żukowie i innych miastach Pomorza do zbiórki przyłączyły się m.in. Auchan, Tesco, Lidl, Biedronka czy Piotr i Paweł. Pełna lista sklepów dostępna na stronie www.bankizywnosci.pl.

INNE AKTUALNOŚCI

Zgodnie z wymogami ustawowymi stworzyliśmy Politykę Ochrony Nieletnich dostępną na naszej stronie w sekcji „O nas„. Ujęliśmy w formie pisemnej... czytaj dalej

Dostosuj stronę