fbpx

Jak uzyskać pomoc?

 

JAK UZYSKAĆ POMOC | SKLEPY SPOŁECZNE „ZA STOŁEM” |  PUBLIKACJE

Jak uzyskać pomoc

Jeśli potrzebujesz wsparcia w postaci pomocy żywnościowej, możesz:

 • Skorzystać z pakietów żywnościowych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową – to comiesięczne paczki z długoterminową żywnością. Skierowania do ich odbioru wystawiają pracownicy ośrodków pomocy społecznej.
  Kryteria stanowią 265% kryterium ustawowego uprawniającego do świadczeń w pomocy społecznej i wynoszą odpowiednio:
  dla osoby samotnie gospodarującej – 2 056,40 zł
  dla osoby w rodzinie – 1 590 zł
  Więcej informacji na temat Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową znajdziesz w  zakładce Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową
 • Skontaktować się z jedną z organizacji charytatywnych, do których przekazujemy żywność. Dzięki mapce możesz łatwo wyszukać organizację najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
 • Skorzystać z jednorazowych pakietów interwencyjnych – skierowania do ich odbioru wystawiają pracownicy ośrodków pomocy społecznej w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Pakiety przeznaczone są dla osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują szybkiej, doraźnej pomocy.
 • Skorzystać ze Sklepów Społecznych „Za Stołem”, które prowadzimy w Gdańsku i Gdyni. Szczegóły znajdziesz poniżej, w sekcji poświęconej Sklepom Społecznym.

Przydatne kontakty

Skontaktuj się z nami, żeby dopasować formę pomocy do twoich potrzeb: tel. (58) 325-24-48, e-mail: biuro@bztrojmiasto.pl

Gdańsk, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie: www.mopr.gda.pl

Sopot, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: www.mopssopot.pl

Gdynia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: www.mopsgdynia.pl

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku: www.cwii.org.pl

Centrum Praw Kobiet: www.cpk.org.pl/kontakt/gdansk/

Mapa organizacji partnerskich Banku Żywności w Trójmieście: kliknij tutaj


Sklepy Społeczne „Za Stołem”

Sklepy Społeczne „Za Stołem” łączą wsparcie żywnościowe z integracją społeczną. To miejsca, gdzie trafia żywność uratowana przed zmarnowaniem ze sklepów spożywczych i marketów, a korzystać z niej mogą osoby w trudnej sytuacji życiowej. Rodzaj produktów dostępnych w Sklepach Społecznych „Za Stołem” każdorazowo zależy od aktualnych darowizn. Zazwyczaj są to warzywa i owoce, a także mięso, ryby, wędliny, nabiał oraz dania gotowe.

Sklepy Społeczne w Gdyni przeznaczone są dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, ale nie mogą skorzystać ze wsparcia ośrodka pomocy społecznej. To przede wszystkim migranci i migrantki, a także inni mieszkańcy Gdyni, którzy potrzebują pomocy doraźnej. Rejestracja na wizyty w sklepach jest możliwa na miejscu lub mailowo pod adresem sklep.gdynia@bztrojmiasto.pl.

Sklep Społeczny w Gdańsku przy ul. Wolności 52 przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które posiadają skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W wyjątkowych przypadkach, kiedy potrzebne jest doraźne wsparcie, ze Sklepu mogą korzystać także osoby, które nie uzyskały skierowań z MOPR. Wówczas na indywidualne wizyty umawiamy telefonicznie pod numerem 517 667 183. Rejestracja jest prowadzona we wtorki i czwartki w godz. 10-13. Z kolei Sklep Społeczny w Gdańsku przy ul. Aksamitnej 4 świadczy pomoc doraźną. Można z niego skorzystać 3 razy w roku kalendarzowym. Do wizyty nie jest wymagane skierowanie.

Sklep Społeczny w Wejherowie przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które posiadają skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie. W ostatniej godzinie funkcjonowania punktu (14.00-15.00) z pomocy mogą skorzystać także osoby, które nie uzyskały skierowań z MOPS, ale potrzebują doraźnego wsparcia. Aby uzyskać pomoc bez skierowania, konieczne jest wypełnienie na miejscu oświadczenia i podanie swoich danych osobowych.

Sklep Społeczny w Bolszewie przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które posiadają skierowania z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie. W ostatniej godzinie funkcjonowania punktu (15.00-16.00) z pomocy mogą skorzystać także osoby, które nie uzyskały skierowań z GOPS, ale potrzebują doraźnego wsparcia. Aby uzyskać pomoc bez skierowania, konieczne jest wypełnienie na miejscu oświadczenia i podanie swoich danych osobowych.

Sklep Społeczny w Kosakowie przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które posiadają skierowania z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kosakowie. W ostatniej godzinie funkcjonowania punktu (12.00-13.00) z pomocy mogą skorzystać także osoby, które nie uzyskały skierowań z GOPS, ale potrzebują doraźnego wsparcia. Aby uzyskać pomoc bez skierowania, konieczne jest wypełnienie na miejscu oświadczenia i podanie swoich danych osobowych.

Sklep Społeczny w Redzie przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które posiadają skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Redzie. W ostatniej godzinie funkcjonowania punktu (16.00-17.00) z pomocy mogą skorzystać także osoby, które nie uzyskały skierowań z MOPS, ale potrzebują doraźnego wsparcia. Aby uzyskać pomoc bez skierowania, konieczne jest wypełnienie na miejscu oświadczenia i podanie swoich danych osobowych.

Godziny otwarcia:

Miasto Gdynia Gdynia Gdańsk Gdańsk Wejherowo Bolszewo Kosakowo Reda
Adres ul. Lotników 86 ul. Maciejewicza 11 ul. Wolności 52 ul. Aksamitna 4 ul. Ogrody Nanickie 10 ul. Szkolna 52 ul. Fiołkowa 2B ul. Łąkowa 36
Poniedziałek 12.00-16.00 10.00-15.00 10.00-15.00 12.00-15.00
Wtorek 14.00-18.00 10.00-15.00 13.00-18.00 13.00-16.00
Środa 12.00-16.00 10.00-15.00 10.00-15.00 12.00-15.00
Czwartek 14.00-18.00 13.00-18.00 10.00-15.00 14.00-17.00
Piątek 10.00-15.00 10.00-15.00 13.00-16.00 10.00-13.00

Sklepy Społeczne „Za Stołem” w Gdyni prowadzone są w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni, a ich działanie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdynia.

Sklepy Społeczne „Za Stołem” w Gdańsku są prowadzone w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a ich działanie jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Gdańska.

Sklepy Społeczne „Za Stołem” w Wejherowie i Bolszewie są prowadzone w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wejherowie, a ich działanie jest dofinansowane ze środków Gminy Wejherowo. Wyposażenie sklepów dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Sklep Społeczny „Za Stołem” w Redzie jest prowadzony w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Redzie, a jego działanie jest dofinansowane ze środków Gminy Reda.

 


Do pobrania

Poradnik o niemarnowaniu, oszczędzaniu i zdrowym odżywianiu

Chcesz się dowiedzieć, jak nie marnować żywności? Pobierz nasz bezpłatny „Poradnik o niemarnowaniu, oszczędzaniu i zdrowym odżywianiu”! Znajdziesz w nim:

 • podstawy prawidłowej diety,
 • 10 zasad zdrowego żywienia,
 • przepisy, które pozwalają gotować smacznie, oszczędnie i zdrowo,
 • informacje o prawidłowym przechowywaniu żywność, by jak najdłużej zachowała świeżość,
 • wiele, wiele więcej!

Aby pobrać plik pdf, kliknij w zdjęcie obok.

 


Standardy dystrybucji żywności

E-publikacja podsumowuje zasady współpracy z Bankiem Żywności w Trójmieście w zakresie przekazywania żywności. E-book zawiera wskazówki dotyczące prawidłowego transportu i przechowywania darowizn żywnościowych, szczegółowo wyjaśnia zawiłości związane z przepływem dokumentacji i księgowaniem darowizn, a także wyczerpująco odpowiada na pytania o współpracę z Bankiem Żywności.

Aby pobrać plik pdf, kliknij w zdjęcie obok.

 


Mama dobra na bank

Zbiór porad dotyczących żywienia matek i dzieci – od ciąży przez okres połogu aż do pierwszego roku życia. W krótkim poradniku przygotowanym przez Oliwię Nowakowską, studentkę położnictwa i wolontariuszkę naszego Banku Żywności, znajdziecie sposoby na popularne dolegliwości, które pojawiają się w czasie ciąży, a także informacje dotyczące karmienia niemowląt i rozszerzania ich diety.

Aby pobrać plik pdf, kliknij w zdjęcie obok.

 


Przepis na niemarnowanie

Kliknij, by pobrać "Przepis na niemarnowanie"Publikacja zawiera przepisy i porady zebrane wśród klientek i klientów Sklepów Społecznych w Gdyni. To przede wszystkim receptury na proste dania z produktów, które zazwyczaj znajdziemy w domowej lodówce. Autorzy i autorki zgromadzonych przepisów pochodzą z różnych stron świata, ale łączy ich jedno: fantazja w gotowaniu i niezliczone pomysły na kulinarne niespodzianki!

Aby pobrać plik pdf, kliknij w zdjęcie obok.

 


Smaki łączą – e-book w wersji polskiej i ukraińskiej

Publikacja zawiera przepisy na potrawy, które powstały podczas polsko-ukraińskich warsztatów kulinarnych. Znajdziecie tu zarówno receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak i dania całkowicie zaimprowizowane i eksperymentalne. Pomysłom na mniej i bardziej tradycyjne pyszności towarzyszy też garść porad dotycząca poprawnego przechowywania produktów spożywczych.

Publikacja do pobrania w dwóch wersjach językowych: POLSKIEJ oraz UKRAIŃSKIEJ.

Dostosuj stronę