fbpx

O nas

 

MISJA | HISTORIA

Misja

Jesteśmy organizacją tworzącą sieć współpracy.
Ratujemy żywność przed zmarnowaniem.
Wspieramy potrzebujących.
Edukujemy w zakresie skutków marnowania żywności i jej zapobieganiu.
Doskonalimy się i uczymy, żeby działać lepiej, wydajniej, skuteczniej.

 


Historia

Związek Stowarzyszeń Bank Żywności w Trójmieście narodził się w 2004 roku z inicjatywy czterech organizacji charytatywnych działających na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni. Jego głównym celem od początku było niesienie pomocy żywnościowej potrzebującym oraz zapobieganie marnowaniu. Obecnie Bank Żywności w Trójmieście zrzesza ponad 50 organizacji członkowskich – fundacji i stowarzyszeń pomocowych z Trójmiasta oraz powiatów puckiego i wejherowskiego.

Od 2015 roku Bank Żywności w Trójmieście jest członkiem Federacji Polskich Banków Żywności.

W 2016 roku Bank Żywności w Trójmieście otrzymał wyróżnienie w ramach Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku 2015.

We wrześniu 2017 roku przy współpracy z gdyńskim MOPS uruchomiliśmy pilotażowo pierwszy w Polsce Sklep Społeczny „Za Stołem” w Gdyni przy ul. Lotników 86. W pierwszym roku swojej działalności sklep wydał potrzebującym ponad 12 ton żywności. W lutym 2019 roku we współpracy z MOPR wystartował Sklep Społeczny w Gdańsku, przy ul. Wolności 52, a w październiku tego samego roku uruchomiliśmy drugi sklep w Gdyni, tym razem na Obłużu, przy ul. Maciejewicza 11.

W 2018 roku Bank Żywności w Trójmieście został dwukrotnie nagrodzony za prowadzoną działalność. Gdyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego doceniła nas za pomysł Sklepów Społecznych „Za Stołem”, przyznając nagrodę Srebrnego Śledzia. Otrzymaliśmy również Nagrodę Główną Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego wręczoną przez Marszałka Pomorskiego i Wojewodę Pomorskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Oprócz ratowania żywności i wspierania najuboższych, od lat prowadzimy także wiele działań edukacyjnych i społecznych. Więcej informacji o nich można znaleźć w zakładce Projekty.

Statut Związku Stowarzyszeń Bank Żywności w Trójmieście: POBIERZ

Sprawozdania roczne i finansowe dostępne są TUTAJ

Polityka Ochrony Nieletnich Banku Żywności w Trójmieście dostępna jest TUTAJ

Dostosuj stronę