fbpx
23 grudnia 2022

Nowy Sklep Społeczny w Gdańsku!

Sklepy Społeczne „Za Stołem” istnieją w Trójmieście od 2017 roku. Nowa placówka, którą tuż po świętach uruchamiamy w Gdańsku przy ul. Aksamitnej 4, także będzie umożliwiała potrzebującym osobom samodzielne wybranie produktów spożywczych, zgodnie z własnymi upodobaniami czy potrzebami dietetycznymi. Ważną różnicę stanowi jednak fakt, że ze Sklepu przy Aksamitnej będzie można skorzystać maksymalnie 3 razy w roku. Dlaczego?

Wsparcie w nowym punkcie ma być pomocą doraźną. Adresujemy je do osób, które tymczasowo znalazły się w trudnej sytuacji, np. czekają na pierwszą wypłatę lub miały w danym miesiącu nadprogramowe wydatki. W ten sposób chcemy docierać do osób, które niekoniecznie potrzebują korzystać z usług pomocy społecznej. Chcieliśmy stworzyć dla nich miejsce, gdzie mogą łatwo uzyskać pomoc w trudniejszym momencie.

Jak skorzystać ze wsparcia?

Możesz zostać Klientem Sklepu Społecznego przy ul. Aksamitnej, jeśli mieszkasz w Gdańsku i uważasz, że potrzebujesz wsparcia. Podczas pierwszej wizyty poprosimy cię o okazanie dokumentu tożsamości i podpisanie jednorazowego oświadczenia. Następnie będziesz mógł/mogła samodzielnie wybrać jedzenie, którego akurat potrzebujesz. Musisz jednak pamiętać, że większość produktów dostępnych na półkach Sklepu ma krótkie terminy ważności. To żywność uratowana przed zmarnowaniem z lokalnych sieci handlowych, od hurtowników i producentów. W ten sposób Klienci i Klientki Sklepów Społecznych nie tylko uzyskują pomoc, ale także pomagają zapobiegać marnowaniu dobrego jedzenia, które w przeciwnym wypadku mogłoby wylądować w śmietniku.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z naszego nowego Sklepu Społecznego, musisz wiedzieć o jego ograniczeniach. Wszyscy Klienci będą mogli skorzystać z wizyty w Sklepie 3 razy w ciągu roku. Dodatkowo przy każdej wizycie obowiązują limity wagowe: 2,5 kg dla osoby samotnie gospodarującej, 5 kg dla rodziny. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zmarnowania jedzenia, ale też zachęcamy do przemyślanych wyborów „zakupowych”.

A co, jeśli po trzech wizytach sytuacja się nie poprawi? Prawdopodobnie oznacza to, że doraźna pomoc nie wystarczy. W tym wypadku będziemy zachęcać naszych Klientów i Klientki do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz partnerami Banku Żywności w Trójmieście, czyli organizacjami pomocowymi. Gdańszczanki i gdańszczanie potrzebujący długofalowego wsparcia mogą dalej korzystać ze Sklepu Społecznego w Nowym Porcie. Skierowania do punktu wystawiają pracownicy socjalni MOPR.

Kiedy można odwiedzać nowy Sklep Społeczny?

Punkt przy ul. Aksamitnej 4 otwieramy w środę, 28 grudnia 2022 r. Będzie czynny w dni robocze:
Poniedziałek 10.00-15.00
Wtorek 13.00-18.00
Środa 10.00-15.00
Czwartek 10.00-15.00
Piątek 10.00-15.00

Przed wizytą pamiętaj, by wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz coś, w co będzie można zapakować wybrane produkty – na miejscu nie będą dostępne jednorazowe siatki!

Sklep Społeczny „Za Stołem” przy ul. Aksamitnej 4 jest dofinansowany ze środków Gminy Miasta Gdańska.

INNE AKTUALNOŚCI

Dostosuj stronę