fbpx
27 stycznia 2022

Gdynia: Sklepy Społeczne z doskonałym wynikiem w 2021 roku!

2021 roku dwa Sklepy Społeczne w Gdyni – w Orłowie i na Obłużu – przekazały Klientom ponad 55,6 ton jedzenia uratowanego przed zmarnowaniem z ponad 20 gdyńskich supermarketów, hurtowni i restauracji. Aby zapełnić półki Sklepów, kierowcy Banku Żywności w Trójmieście pokonywali codziennie ok. 80 kilometrów. Przez cały rok na liczniku stuknęło nam 16160 km!

Jedzenie ze Sklepów Społecznych trafiło do 881 gdyńskich gospodarstw domowych. Ponad połowa z nich prowadzona była przez osoby samotne i pary. Zdecydowaną większość Klientów stanowiły osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, ale z różnych powodów nie mogły skorzystać z usług pomocy społecznej: migranci, osoby poszukujące pracy lub oczekujące na pierwszą wypłatę albo rodziny w kwarantannie.

Waga torby z zakupami dla jednej osoby wynosiła co najmniej 2,5 kg (choć zazwyczaj mieliśmy dla naszych Klientów jeszcze różne dodatki i gratisy). Takich toreb w 2021 roku wydaliśmy aż 20 353!

Po jakie produkty najchętniej sięgali nasi Klienci? Przez rok wybrali ponad 20 ton świeżych warzyw i owoców, na drugim miejscu znalazł się nabiał – 13,5 tony, a podium zamykają mieso, wędliny i ryby, których wydaliśmy 8,8 ton. Oprócz tego ze Sklepowych półek znikło niemal 5 ton pieczywa, 3,8 ton dań gotowych i 2,8 ton słodyczy.

Oboma Sklepami Społecznymi w Gdyni kierowała jedna osoba – niezastąpiona Małgorzata Bierejszyk. Oprócz niej o codzienne sprawne funkcjonowanie Sklepów dbało 7 wspaniałych Wolontariuszy: Svitlana, Olha, Inna, Marianna, Janusz, Krzysiek i Atman. No i nie możemy też zapomnieć, że wszelkie działania naszych placówek stale wspierał – i wspiera dalej! – gdyński MOPS. Dziękujemy Wam serdecznie!

Infografika z wynikami gdyńskich Sklepów Społecznych w 2021 roku

INNE AKTUALNOŚCI

Dostosuj stronę