fbpx
Świąteczna Zbiórka Żywności

Zostań Wolontariuszem Świątecznej Zbiórki Żywności!

Za oknem jeszcze ciepła jesień, ale nie dajcie się zwieść. Czas biegnie szybko, a Świąteczna Zbiórka Żywności już za niecały miesiąc!

W tym roku nasza akcja będzie odbywać się 25 i 26 listopada. Jak zwykle pomarańczowe zbiórkowe kosze staną w większych mniejszych sklepach Trójmiasta i całego Pomorza. Ale kosze to nie wszystko – potrzebujemy jeszcze Wolontariuszy! Jeżeli chcesz dołączyć do Świątecznej Zbiórki i pomóc nam pomagać innym, nic prostszego: kliknij w ten link i wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy.

Przypominamy, że Zbiórkowym Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 12 lat i ma w sobie dużo energii do robienia dobrych rzeczy. Dla wszystkich uczestników Zbiórki szykujemy szkolenia, a po akcji – także oficjalne podziękowania i zaświadczenia o wolontariacie.

Zapraszamy! Razem sprawimy, że te Święta będą bardziej magiczne!

Smutny mężczyzna trzymający hamburgera

Na Światowy Dzień Żywności zadbaj o niemarnowanie… i swój portfel!

Według statystyk, codziennie wyrzucasz do śmieci ok. 200 g dobrego jedzenia. Niedużo, prawda? To tyle, co paczka wędliny, kubeczek jogurtu albo kostka masła. Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, ile cię to kosztuje?

Media i aktywiści często powtarzają, że marnowanie jedzenia to problem ekologiczny: generuje gazy cieplarniane, zanieczyszcza glebę i wody gruntowe. Ale tak naprawdę każdy z nas odczuwa efekty marnowania przede wszystkim we własnym portfelu. Statystyki mówią, że codziennie wyrzucamy do śmieci od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. To oznacza, że rocznie w domowym koszu ląduje jedzenie o wartości nawet kilku tysięcy złotych.

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. To doskonały pretekst, by przypomnieć sobie najważniejsze prawidła niemarnowania i… oszczędzania!

ROBIMY ZAKUPY

  • Zrób listę i nie kupuj impulsywnie. Pozbędziesz się problemu zalegających w lodówce rzeczy, z którymi nie ma co zrobić.
  • Pamiętaj, że tańsze nie znaczy lepsze. Lepiej kupić mniej droższego produktu lepszej jakości, niż dać się skusić cenie i jeść coś, co nam nie smakuje.
  • Zjedz coś przed wyjściem do sklepu. Z pustym żołądkiem na 99% kupisz za dużo.
  • Kupuj tyle, ile zużyjesz. Większe opakowania są zazwyczaj tańsze, ale jeśli nie zużyjesz wszystkiego, to tak naprawdę tracisz, a nie zyskujesz.

GOTUJEMY

  • Zaplanuj posiłki, np. na tydzień. Pozbędziesz się odwiecznego problemu „co jutro na obiad”, łatwiej zrobisz listę zakupów i spędzisz mniej czasu myśląc o gotowaniu jako o przykrym obowiązku.
  • Gotuj to, co lubisz. Wątróbka jest zdrowa, ale jeśli nie możesz na nią patrzeć, to nie ma sensu się katować.
  • Nie gotuj obiadu na tydzień. Nawet najpyszniejsza zupa na trzeci dzień traci urok, a czwartego wyląduje w kanalizacji.
  • Nakładaj na talerz mniejsze porcje. Jeśli ktoś się nie naje, zaproponuj dokładkę. W ten sposób po obiedzie nie zostaną resztki, które trafią do śmieci.

PRZECHOWUJEMY

  • Zaprzyjaźnij się ze swoją lodówką. Nowoczesny sprzęt jest zaprojektowany tak, by jak najdłużej utrzymywał świeżość różnych produktów. Przeczytaj instrukcję i skorzystaj ze zdobyczy technologii!
  • Zamrażaj. Dzięki temu nie zmarnujesz jedzenia i będziesz mieć rezerwowy obiad na ten dzień, kiedy wrócisz do domu zmęczona/y.
  • Pakuj próżniowo. To niedroga i dostępna technologia, która znacznie przedłuża świeżość jedzenia.
  • Regularnie sprawdzaj, co masz w lodówce i spiżarce. Zużywaj najpierw produkty z krótszą datą.
  • Koniec terminu to nie koniec świata. Pamiętaj, że „najlepiej spożyć przed” oznacza, że po wskazanej dacie na 99,99% produkt jest dalej dobry i zdatny do spożycia.

PRZERABIAMY

  • Reaguj szybko. Z wczorajszego obiadu zostały ziemniaki? Dziś na obiad zrób kopytka!
  • Inspiracji zero waste szukaj u babci. Kiedyś stary twaróg przetwarzało się na pyszny smażony ser, a czerstwy chleb zamieniał się w świetne grzanki, knedelki czy tradycyjną śląską wodzionkę. Warto kontynuować tę tradycję.
  • A jeśli już musisz wyrzucić: segreguj i wyrzucaj do pojemnika na odpady bio. Wiele zakładów utylizacyjnych prowadzi kompostownie, gdzie odpady organiczne są przetwarzane na naturalny nawóz. Bez segregacji jedzenie rozkłada się beztlenowo, produkując metan i zanieczyszczając glebę.

W Polsce co roku marnuje się 5 milionów ton żywności, z czego aż 3 miliony ton w naszych domach! Mamy na to wpływ, a zmiany nie dzieją się same. Jeśli zaczniemy działać już teraz, odczujemy je na pewno – i to nie tylko w statystykach, ale przede wszystkim w naszych portfelach!

Nowa odsłona wsparcia dla uchodźców w Sklepach Społecznych

WERSJA UKRAIŃSKA PONIŻEJ | УКРАЇНСЬКА ВЕРСІЯ НИЖЧЕ

W październiku ruszamy z kolejną odsłoną pomocy dla najbardziej potrzebujących uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na Pomorzu. Wsparcie żywnościowe będzie dostępne w pięciu Sklepach Społecznych: w Gdańsku-Nowym Porcie, Gdyni-Obłużu, Wejherowie, Bolszewie i Kosakowie. Aby otrzymać pomoc, konieczne będzie okazanie nadanego numeru PESEL oraz paszportu z datą wjazdu do Polski po 24.02.2022 r.

Aby zmniejszyć ryzyko powstawanie kolejek i zapewnić komfort wybierania niezbędnego wsparcia, Sklepy w Gdańsku i Gdyni będą wymagać dodatkowych zapisów telefonicznych. Rejestracji będzie można dokonać pod nr. 789 243 812 we wtorki i czwartki w godz. 9.30-12.30.

W każdej z placówek dostępne będą wyłącznie produkty spożywcze, z krótkimi terminami przydatności. Asortyment produktów może zmieniać się z wydania na wydanie. Bardzo prosimy, by osoby korzystające przychodziły z własnymi siatkami lub torbami.

Adres Sklepu Dni i godziny otwarcia Start
Gdańsk ul. Wolności 52 Soboty, godz. 9.00-15.00

Wizyty tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej! Rejestracja pod nr. 789 243 812 we wtorki i czwartki w godz. 9.30-12.30.

08.10.2022
Gdynia ul. Maciejewicza 11 Czwartki, godz. 9.00-15.00

Wizyty tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej! Rejestracja pod nr. 789 243 812 we wtorki i czwartki w godz. 9.30-12.30.

13.10.2022
Wejherowo ul. Ogrody Nanickie 10 Poniedziałki, godz. 13.00-15.00 07.10.2022
Bolszewo ul. Szkolna 52 Piątki, godz. 16.00-18.00 07.10.2022
Kosakowo ul. Fiołkowa 2B Piątki, godz. 13.00-15.00 07.10.2022

Projekt jest dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego.



У жовтні ми запускаємо черговий епізод допомоги найбільш потребуючим біженцям з України, які знайшли притулок у Померанії. Харчова допомога буде доступна в п’яти соціальних магазинах: у Ґданську-Новому Порту, Ґдині-Облузі, Вейгерові, Болшеві та Косакові. Для отримання допомоги необхідно буде пред’явити номер PESEL та паспорт із датою в’їзду до Польщі після 24 лютого 2022 року.

Для того, щоб зменшити ризик черг і забезпечити комфортний вибір необхідної підтримки, магазини в Гданську та Гдині вимагатимуть додаткових телефонних записів. Реєстрація буде можлива за №. 789 243 812 по вівторках і четвергах з 9.30-12.30.

У кожній із торгових точок будуть лише продукти харчування з коротким терміном придатності. Асортимент продукції може змінюватися від випуску до випуску. Ми просимо користувачів приносити власні сітки або сумки.

Адреса магазину Дні та години роботи Дата початку
Gdańsk, ul. Wolności 52 суботи, 9.00-15.00

Відвідування тільки після попереднього запису по телефону! Реєстрація за № 789 243 812 по вівторках і четвергах з 9.30-12.30.

08.10.2022
Gdynia, ul. Maciejewicza 11 четвергах, 9.00-15.00

Відвідування тільки після попереднього запису по телефону! Реєстрація за № 789 243 812 по вівторках і четвергах з 9.30-12.30.

13.10.2022
Wejherowo, ul. Ogrody Nanickie 10 понеділок, 13.00-15.00 07.10.2022
Bolszewo, ul. Szkolna 52 п’ятниці, godz. 16.00-18.00 07.10.2022
Kosakowo, ul. Fiołkowa 2B п’ятниці, godz. 13.00-15.00 07.10.2022

Проект співфінансує Поморське воєводство.

Dostosuj stronę