fbpx
19 listopada 2020

Uratujmy Święta! Mimo pandemii Świąteczna Zbiórka Żywności pomaga dalej

„Święta godne, a nie głodne” – pod takim hasłem odbędzie się najbliższa edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Z powodu koronawirusa w tym roku wydarzenie będzie miało inny charakter – zbiórki w sklepach odbędą się bez udziału wolontariuszy, ale jak zawsze klienci będą mogli przekazać artykuły do koszy stojących przy kasach. Akcja została też wydłużona – potrzebującym będzie można pomóc od 23 do 28 listopada w 80 sklepach w Trójmieście, Rumi, Redzie, Pucku, Wejherowie i Władysławowie. Dodatkowo uruchomiony został sklep online: www.zbiorkazywnosci.pl, w którym do kupienia będą wirtualne produkty, a za zebrane w ten sposób pieniądze Banki kupią żywność dla osób w trudnej sytuacji życiowej. W zbiórce bierze udział 28 Banków Żywności w całej Polsce.

Bank Żywności w Trójmieście od 15 lat codziennie wspiera setki mieszkańców Pomorza żyjących w ubóstwie i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Kryzys wywołany przez pandemię COVID-19 sprawił, że wielu ludzi musiało po raz pierwszy w życiu zwrócić się do nas po pomoc. Każdego dnia spływa do nas coraz więcej próśb o wsparcie od osób, które straciły źródło dochodu i nagle znalazły się w bardzo złej sytuacji życiowej. Pomagamy im m.in. organizując Świąteczną Zbiórkę Żywności, właśnie po to, żeby ten świąteczny czas mogli przeżyć z godnością i usiąść przy pełnym stole wigilijnym.

Dzięki akcjom jak Świąteczna Zbiórka Żywności możemy pomagać zarówno seniorom, osobom w kwarantannie, rodzicom samotnie wychowującym dzieci, jak i m.in. imigrantom, którzy uciekli do Polski z Białorusi. Przekazane w zbiórce dary co roku pomagają setkom ludzi stanąć na nogi i wyjść z trudnych życiowych sytuacji. W pandemii takie solidarne wsparcie jest potrzebne jeszcze bardziej niż kiedykolwiek – mówi Michał Chabel, prezes Banku Żywności w Trójmieście.

Do Świątecznej Zbiórki Żywności można dołączyć na dwa sposoby: będąc w sklepie w dniach 23-28 listopada kupić dodatkowe produkty i włożyć je do oznakowanych koszy w okolicy kas. Najbardziej potrzebne są artykuły z długą datą ważności: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy przyprawy. Na co dzień Banki ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane produkty z krótkimi terminami ważności i przekazują je organizacjom charytatywnym. Są to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Dlatego tak ważne są zbiórki żywności, które dopełniają darowizny, aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w ten sposób Bankom Żywności w całej Polsce udało się zgromadzić ponad 780 ton jedzenia.

Z powodu koronawirusa wiele osób rezygnuje z częstych zakupów stacjonarnych, dlatego Banki Żywności uruchomiły również sklep online: www.zbiorkazywnosci.pl dla wszystkich, którzy chcieliby pomóc poprzez wpłatę darowizny.

To niezwykły sklep, bo nie można w nim kupić nic materialnego, ale dzięki pieniądzom wydanym na wirtualne koszyki z zakupami, wydarzy się coś ważniejszego – czyjeś Święta będą dobrym i spokojnym czasem. Co też bardzo istotne, przed dokonaniem płatności należy wybrać konkretny Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane środki. Tym samym można pomóc lokalnej społeczności, sąsiadom, potrzebującym, którzy być może mieszkają przy naszej ulicy – mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności w formie stacjonarnej odbędzie się w dniach 23-28 listopada 2020 roku w 2,2 tys. sklepów w 539 miejscowościach w całym kraju w sieciach: Auchan, Biedronka, Carrefour, Gama, Groszek, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Stokrotka i Tesco. Pełna lista sklepów dostępna na stronie www.bankizywnosci.pl.

INNE AKTUALNOŚCI

Dostosuj stronę