fbpx
21 listopada 2022

Święta godne, a nie głodne! Rusza Świąteczna Zbiórka Żywności 2022

Paczka rodzynek, kilo mąki czy tabliczka czekolady – to niewielki wydatek, który może sprawić, że czyjeś Boże Narodzenie stanie się trochę bardziej magiczne. 25-26 listopada pod hasłem “Święta godne, a nie głodne” rozpocznie się 26. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Stacjonarna akcja odbędzie się w ponad 2000 sklepów w ponad 500 miastach w Polsce.

Jak co roku, Banki Żywności organizują w okresie przedświątecznym zbiórkę, która ma na celu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. W wybranych sklepach największych sieci handlowych w całej Polsce staną specjalne kosze, do których będzie można przekazać produkty z długim terminem przydatności, takie jak: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. W Trójmieście i okolicach zbiórkowe punkty staną w ponad 60. sklepach – ich pełną listę można znaleźć na stronie internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i teraz oprócz możliwości zaangażowania się w akcję stacjonarnie, Świąteczną Zbiórkę można wesprzeć także online. Za pośrednictwem strony https://zbiorkazywnosci.pl/ można wpłacić darowiznę, która zostanie następnie przeznaczona na zakup produktów dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Liczy się każdy gest 

 Trwająca wcześniej pandemia, wojna w Ukrainie i obecna sytuacja gospodarcza w naszym kraju sprawiły, że wielu Polaków z niepokojem myśli o przyszłości. Podwyżki najsilniej odczuwają osoby najuboższe – seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny wielodzietne. Do dziesiątek tysięcy takich właśnie osób regularnie trafia wsparcie Banków Żywności. Jednak bez hojności darczyńców nie możemy trafić z pomocą do wszystkich, którzy jej potrzebują.

– Święta to tradycyjnie czas, kiedy wszyscy staramy się dzielić dobrem. W tym roku to szczególnie ważne. Kiedy niepokoimy się o przyszłość, nawet najdrobniejszy gest solidarności i wsparcia jest na wagę złota. Jedna paczka makaronu, herbaty czy butelka oleju to dla nas naprawdę niewielki wydatek. Tymczasem dla wielu osób, które wspieramy to produkt luksusowy, na który nie mogą sobie pozwolić nawet od święta – mówi Michał Chabel, prezes Banku Żywności w Trójmieście.

W Zbiórce biorą udział również setki wolontariuszy – to zarówno uczniowie szkół podstawowych czy liceów, jak i osoby dorosłe. To głównie dzięki ich pracy i zaangażowaniu co roku możemy sprawić, że te Święta będą trochę bardziej magiczne. Za wsparcie dziękujemy Regionalnemu Centrum Wolontariatu w Gdańsku!

INNE AKTUALNOŚCI

Zgodnie z wymogami ustawowymi stworzyliśmy Politykę Ochrony Nieletnich dostępną na naszej stronie w sekcji „O nas„. Ujęliśmy w formie pisemnej... czytaj dalej

Dostosuj stronę