fbpx
19 kwietnia 2019

Radzimy, co zrobić z jedzeniem po świętach!

Święta mają się ku końcowi, a lodówka nadal pęka w szwach? Zamiast na siłę futrować się resztkami w myśl zasady “lepiej zjeść i odchorować, niż by się miało zmarnować”, przeczytaj kilka porad, które mogą uratować żywność i ocalić twój żołądek!

Zupy, np. żurek, barszcz: możesz zamrozić lub zagotować, wlać do słoika i szczelnie zakręcić, a po ostudzeniu przechowywać w lodówce nawet do dwóch tygodni. Pamiętaj, że zupę lepiej zabielić na talerzu – wtedy można ją dłużej przechowywać bez obaw, że się popsuje. Unikaj mrożenia i dłuższego przechowywania zup z dodatkiem śmietany czy jogurtu, bo bardzo szybko się psują.

Sałatka jarzynowa: poczekaj z utopieniem warzyw w majonezie – możesz podzielić je na kilka porcji i dodawać majonez lub jogurt do każdej porcji osobno. Dzięki temu, jeśli zostaną ci pokrojone warzywa, będzie można je zamrozić i wykorzystać później np. jako farsz do naleśników, bazę do zupy lub pasty do kanapek.  Sałatki z majonezem nie można mrozić!

Mięsa i wędliny: pasztety, pieczenie i kiełbasę w całości można zamrozić, a resztki wędlin zużyć w innej potrawie – frittacie, jajecznicy lub zapiekance.

Ciasta drożdżowe i serniki: możesz przechowywać je przez kilka dni w chłodnym miejscu pod przykryciem – np. w woreczku, pod lnianą ściereczką albo folią aluminiową. Jeżeli chcesz, możesz je także zamrozić.

Nie wyrzucaj słoików po produktach! Umyj je i wykorzystaj do przechowywania resztek. Koniecznie opatrz słoik etykietką z nazwą dania i datą, kiedy zostało przygotowane i zamrożone.

 

A co, jeśli kupiłaś/eś za dużo produktów i wiesz, że nie dasz rady ich zużyć? Przynieś je do naszych sklepów społecznych, a trafią do potrzebujących mieszkańców Gdańska i Gdyni! Ze względu na obowiązujące przepisy nie możemy przyjmować gotowych potraw przygotowanych w domu – możesz nam przekazać wyłącznie produkty fabrycznie zamknięte, opatrzone etykietą i zdatne do spożycia (w terminie ważności).

Gdzie i kiedy możesz przynieść żywność?

Gdańsk – Nowy Port, ul. Wolności 52

Poniedziałek, piątek 10.00-13.00

Środa 13.00-16.00

 

Gdynia – Orłowo, ul. Lotników 86

Wtorek 10.00-14.00

Czwartek 14.00-18.00

INNE AKTUALNOŚCI
4 czerwca 2020

Bank w koronie

Minęło już ponad 2 miesiące od czasu wprowadzenia w Polsce obostrzeń związanych z koronawirusem. Pandemia pozbawiła pracy i dochodów tysiące ludzi, więc... czytaj dalej