Kiedy na początku 2022 roku rozpoczynaliśmy projekt „Sklepy Społeczne Dla Wszystkich”, wydawało się, że po wielu miesiącach pandemii powoli odzyskujemy stabilizację. Chcieliśmy wykorzystać nadchodzące półtora roku, by z trzech sklepów społecznych w Gdyni i Gdańsku uczynić centra sąsiedzkiej współpracy, samopomocy i samorzecznictwa. Szybko jednak okazało się, jak prawdziwe jest powiedzenie, że jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach…
Wybuch wojny w Ukrainie, kryzys uchodźczy i gospodarczy zmusiły nas do zrewidowania naszych zamiarów. I całe szczęście, bo bez elastycznego podejścia nie udałoby nam się wspólnie osiągnąć efektów. Efektów, których być może się nie spodziewaliśmy, ale które stanowią istotny wkład w działalność Sklepów Społecznych i pokazują kierunek, w jakim powinniśmy rozwijać te placówki.
Jak skutecznie wspierać osoby zagrożone wykluczeniem? Jak powinna wyglądać współpraca między ośrodkami pomocy a organizacjami pozarządowymi? Jaki potencjał drzemie w sąsiedzkiej współpracy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w publikacji „Sklepy Społeczne Dla Wszystkich”. Broszura w formie darmowego e-booka dostępna jest do pobrania w polskiej, angielskiej, ukraińskiej i rosyjskiej wersji językowej poniżej:
E-book „Sklepy Spoleczne Dla Wszystkich” – wersja polska
E-book „Social Shops Open To Everyone” – English version
Електронна книга „Соціальні магазини для кожного” – українська версія
Электронная книга „Социальные магазины для всех” – русская версия
W czwartek 29 czerwca zapraszamy też na konferencję prasową, na której przedstawimy efekty naszej półtorarocznej pracy oraz plany rozwoju pomorskich sklepów społecznych w najbliższej przyszłości. Spotkanie odbędzie się o godz. 10.00 w Sklepie Społecznym „Za Stołem” przy ul. Wolności 52 w Gdańsku-Nowym Porcie.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.