fbpx
Świąteczna Zbiórka Żywności 2022

Święta godne, a nie głodne! Rusza Świąteczna Zbiórka Żywności 2022

Paczka rodzynek, kilo mąki czy tabliczka czekolady – to niewielki wydatek, który może sprawić, że czyjeś Boże Narodzenie stanie się trochę bardziej magiczne. 25-26 listopada pod hasłem “Święta godne, a nie głodne” rozpocznie się 26. edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Stacjonarna akcja odbędzie się w ponad 2000 sklepów w ponad 500 miastach w Polsce.

Jak co roku, Banki Żywności organizują w okresie przedświątecznym zbiórkę, która ma na celu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. W wybranych sklepach największych sieci handlowych w całej Polsce staną specjalne kosze, do których będzie można przekazać produkty z długim terminem przydatności, takie jak: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. W Trójmieście i okolicach zbiórkowe punkty staną w ponad 60. sklepach – ich pełną listę można znaleźć na stronie internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i teraz oprócz możliwości zaangażowania się w akcję stacjonarnie, Świąteczną Zbiórkę można wesprzeć także online. Za pośrednictwem strony https://zbiorkazywnosci.pl/ można wpłacić darowiznę, która zostanie następnie przeznaczona na zakup produktów dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Liczy się każdy gest 

 Trwająca wcześniej pandemia, wojna w Ukrainie i obecna sytuacja gospodarcza w naszym kraju sprawiły, że wielu Polaków z niepokojem myśli o przyszłości. Podwyżki najsilniej odczuwają osoby najuboższe – seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny wielodzietne. Do dziesiątek tysięcy takich właśnie osób regularnie trafia wsparcie Banków Żywności. Jednak bez hojności darczyńców nie możemy trafić z pomocą do wszystkich, którzy jej potrzebują.

– Święta to tradycyjnie czas, kiedy wszyscy staramy się dzielić dobrem. W tym roku to szczególnie ważne. Kiedy niepokoimy się o przyszłość, nawet najdrobniejszy gest solidarności i wsparcia jest na wagę złota. Jedna paczka makaronu, herbaty czy butelka oleju to dla nas naprawdę niewielki wydatek. Tymczasem dla wielu osób, które wspieramy to produkt luksusowy, na który nie mogą sobie pozwolić nawet od święta – mówi Michał Chabel, prezes Banku Żywności w Trójmieście.

W Zbiórce biorą udział również setki wolontariuszy – to zarówno uczniowie szkół podstawowych czy liceów, jak i osoby dorosłe. To głównie dzięki ich pracy i zaangażowaniu co roku możemy sprawić, że te Święta będą trochę bardziej magiczne. Za wsparcie dziękujemy Regionalnemu Centrum Wolontariatu w Gdańsku!

Warsztaty kulinarne polsko-ukraińskie zakończone

Zakończył się nasz trzymiesięczny projekt polsko-ukraińskich warsztatów kulinarnych . Projekt był sponsorowany przez Federację Polskich Banków Żywności, a jego założeniem było stworzenie mieszanych zespołów polsko-ukraińskich, gotujących wspólną potrawę. W ten sposób chcieliśmy sprawdzić, czy porozumienie bez znajomości języka drugiej osoby jest możliwe oraz czy gotowanie i wspólne jedzenie naprawdę może łączyć.

Jakie mamy wnioski? Gotowanie faktycznie łączy, aczkolwiek jesteśmy bardzo przywiązani do naszych babcino-maminych przepisów i wprowadzenie w nich zmian wymaga negocjacji, dyplomacji, tolerancji, cierpliwości, gościnności i zrozumienia. Czasem niestety kompromis jest NIE DO OSIĄGNIĘCIA i wspólne gotowanie kończy się przygotowaniem czterech różnych sałatek ziemniaczanych, trzech różnych rodzajów placuszków na bazie twarogu albo dwóch różnych korszy.

Przy okazji – gotowanie nie łączy pokoleń (przynajmniej nie nasze); dorośli mogli ewentualnie popatrzeć na gotujące zespoły niedorosłych, ale wara dorosłym od poprawiania eksperymentalnych przepisów młodzieży. I dobrze – dzięki temu zjedliśmy doskonałą pizzę bez sera, za to z… majonezem.

Przepisy na potrawy przygotowane w trakcie zajęć umieściliśmy w niniejszym e – booku. Większość potraw to potrawy ukraińskie, czasem zaskakujące modyfikacje znanych potraw, ale są też przepisy oryginalne, wymyślone ad hoc, w trakcie warsztatów. Oczywiście nie zapomnieliśmy o kilku tipach tyczących niemarnowania żywności – tym razem w roli głównej mrożenie i suszenie.
Miejcie taką samą frajdę gotując według przepisów, jak my kosztując przygotowane potrawy.

P.S.. Cały, absolutnie tajny, przepis na czeburaki ujawniamy na specjalne życzenie.

Smaki łączą – POBIERZ E-BOOK W WERSJI POLSKIEJ

Смаки поєднуються – ЗАВАНТАЖИТИ УКРАЇНСЬКУ ВЕРСІЮ

Dostosuj stronę