fbpx
Food aid for foreigners

Pomoc żywnościowa dla cudzoziemców w Gdańsku

Jeśli jesteś obcokrajowcem zamieszkałym na terenie Gdańska i znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej w wyniku epidemii COVID-19 (np. utraciłeś źródła zarobku), możesz otrzymać bezpłatną pomoc żywnościową w Sklepie Społecznym w Gdańsku. Pomoc kierowana jest przede wszystkim do osób, które nie posiadają karty stałego pobytu i nie mogą skorzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W paczkach żywnościowych znajdą się m.in. dania gotowe, mleko i/lub soki owocowe oraz produkty świeże (warzywa, produkty nabiałowe, mięsne itp. – w zależności od składu pozyskanych darowizn).

Kiedy: od 1 do 31 lipca w każdy wtorek i piątek, godz. 16.00-18.00
Gdzie: Sklep Społeczny „Za Stołem” w Gdańsku, ul. Wolności 52
Co musisz mieć ze sobą: dokument tożsamości (np. paszport) oraz własną siatkę lub torbę do zapakowania produktów

Jak dojechać?
Autobusy 148, 283 w kierunku „Nowy Port – Szaniec Zachodni”, przystanek „Plac Wolności”
Tramwaje nr 5, 7, 10 (jadące w kierunku Nowego Portu)

For English, click here | Русская версия доступна здесь

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Sopot: wolontariusze poszukiwani!

Uwaga sopocianie i sopocianki! Jeśli macie trochę czasu w godzinach popołudniowych i chcecie pomagać, mamy dla Was idealną propozycję.

Poszukujemy wolontariuszy do pomocy przy wydawaniu paczek żywnościowych w Punkcie Charytatywnym przy ul. Królowej Jadwigi 6 w centrum Sopotu. Paczki trafiają do wszystkich osób, które uzyskają skierowanie z sopockiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – m.in. seniorów, niepełnosprawnych czy bezdomnych.

Do zadań wolontariusza będzie należeć wydawanie pakietów żywnościowych dla osób skierowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. Dyżury w punkcie odbywają się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy od 15.00 do 17.00. Wiek i doświadczenie nie grają roli – liczą się skrupulatność i chęć pomocy.

Jeśli chcesz dołączyć i pomóc nam pomagać innym, zapraszamy do kontaktu pod numerem 506 841 334 lub adresem mailowym wolontariat@bztrojmiasto.pl.

Sklep Społeczny w czasie pandemii

Bank w koronie

Minęło już ponad 2 miesiące od czasu wprowadzenia w Polsce obostrzeń związanych z koronawirusem. Pandemia pozbawiła pracy i dochodów tysiące ludzi, więc działania naszego Banku Żywności okazują się w tym czasie jeszcze bardziej potrzebne.

Z początku dużym wyzwaniem były dla nas obostrzenia higieniczne – musieliśmy nie tylko przejść na tryb pracy zdalnej, ale też zmienić sposób udzielania pomocy doraźnej. W sytuacji, gdy regularnie co miesiąc przygotowywaliśmy ok. 1700 paczek żywnościowych w samym Gdańsku, był to dla nas duży problem. Na szczęście Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspólnie z PKS Gdańsk zorganizowali dla potrzebujących transport i przygotowane przez pracowników i wolontariuszy paczki trafiały z naszego magazynu prosto do drzwi odbiorców.

Od początku kwietnia regularnie przygotowujemy pakiety żywnościowe dla osób w kwarantannie. Kilka, a czasem nawet kilkanaście takich paczek dziennie odbierali od nas funkcjonariusze służb mundurowych, którzy przekazywali je bezpośrednio do potrzebujących. Choć liczba próśb o taką pomoc w ostatnich dniach spadła, to z kolei po wsparcie zwraca się do nas coraz więcej ludzi, którzy przez koronawirusa stracili źródło utrzymania.

Więcej potrzebujących, więcej pomocy

Zwolnienia w gastronomii i turystyce oraz oszczędności w firmach spowodowały gwałtowny wzrost liczby potrzebujących. Od połowy kwietnia odbieramy coraz więcej telefonów od osób, które do tej pory nigdy nie musiały korzystać z pomocy. Wiele spośród tych osób to obcokrajowcy, którzy pozostali bez środków do życia. Dlatego też wydłużyliśmy godziny otwarcia naszych sklepów społecznych w Gdyni, a w Gdańsku przygotowywaliśmy dodatkowe paczki żywnościowe – od początku pandemii skorzystało z nich ponad 250 rodzin.

W dotarciu do osób naprawdę potrzebujących pomógł oczywiście internet – jako Bank Żywności w Trójmieście dołączyliśmy do facebookowej grupy „Widzialna Ręka Trójmiasto”. Pozwoliło nam to nie tylko trafić z jedzeniem bezpośrednio do tych, którzy wymagają wsparcia, ale też szybko znaleźć wolontariuszy do wsparcia w kryzysowych sytuacjach.

Wspieramy i prosimy o wsparcie

Bez pomocy wolontariuszy, którzy transportowali darowizny i przygotowywali paczki żywnościowe na pewno nie udałoby nam się działać tak efektywnie. Ogromną pomocą były też wpłaty w ramach specjalnej zbiórki. Zebraliśmy w niej ponad 5000 zł, które pozwoliły na zakup środków ochrony dla kierowców oraz paliwa do transportu dodatkowych produktów żywnościowych. Dzięki temu pozyskaliśmy dla naszych podopiecznych świeże warzywa i owoce, a także nabiał i gotowe dania. Wszystkie te produkty niemal natychmiast trafiły do sklepów społecznych oraz lokalnych organizacji charytatywnych, z którymi współpracujemy.

W czerwcu chcemy skierować naszą pomoc do wszystkich, którzy w wyniku epidemii muszą szukać nowej pracy albo nagle znaleźli się w trudnej sytuacji. Planujemy wystartować z pomocą adresowaną do migrantów i osób niemogących korzystać z usług ośrodków pomocy społecznej. Jeśli chcesz i możesz wesprzeć nasze działania – będziemy bardzo wdzięczni za każdą przekazaną złotówkę. Darowizny najłatwiej dokonać poprzez formularz:

Dostosuj stronę