Nieznajomy zaczepia cię na ulicy i prosi o pieniądze na jedzenie. Wręczasz mu drobne, samemu robisz zakupy, a może ignorujesz prośbę i idziesz dalej? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak zachować się w takich sytuacjach.
Reagować czy nie?
Wiemy, że kontakt z osobami w kryzysach może być trudny lub kłopotliwy. Co jeśli nie masz ochoty na rozmawianie z nieznajomymi albo czujesz się w takich sytuacjach niekomfortowo? To też jest OK – masz prawo do odmowy i respektowania swoich osobistych granic. Uprzejma szczerość to najlepsza strategia.
Jeśli jednak masz na to energię, poświęć choć kilka minut na rozmowę. Być może szybko okaże się, że wcale nie chodzi o zrobienie małych zakupów lub trochę drobnych. Możesz też jasno zaznaczyć, że rozmowa lub kontakt do placówek pomocowych to jedyne wsparcie, które jesteś w stanie dać. To szybki sposób na zweryfikowanie sytuacji.
Pamiętaj: przede wszystkim dbaj o swój komfort i bezpieczeństwo. Gdy poczujesz, że twój rozmówca staje się agresywny, natarczywy lub nieprzyjemny, po prostu odejdź. Jeśli uważasz, że jakaś osoba może stanowić zagrożenie, bez wahania wezwij policję lub straż miejską.
Na kłopoty – profesjonaliści
Zazwyczaj brak jedzenia lub głód to wierzchołek góry lodowej. Pod powierzchnią mogą znajdować się inne problemy: przemoc, choroby, uzależnienia. Życie jest skomplikowane – to, że ktoś zmaga się z chorobą alkoholową albo kryzysem psychicznym nie oznacza, że nie zasługuje na pomoc. Wręcz przeciwnie: takie przypadki pokazują jasno, że jednorazowe wsparcie nie jest rozwiązaniem, a tylko podtrzymywaniem problemu.
Jeśli na co dzień nie masz problemu z dotrwaniem do pierwszego, zapewne nawet nie wiesz o tym, jak wiele organizacji działa w Twojej okolicy na rzecz osób potrzebujących. W większych miastach często współpracują one z ośrodkami pomocy społecznej i pomagają ludziom otrzymać konkretne wsparcie dopasowane do ich potrzeb. Mogą to być paczki żywnościowe, bony na ciepłe posiłki, skierowania do sklepu społecznego, ale też pomoc prawna czy mieszkaniowa.
Oto kilka kontaktów, które możesz przekazać osobom w kryzysie:
Wsparcie żywnościowe:
Bank Żywności w Trójmieście: tel. 58 325 24 48
Mapa naszych organizacji partnerskich: kliknij tutaj
Informacje o noclegach i wsparciu w kryzysie:
Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta: 58 343 28 37
Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Gdańsk: tel. 58 511 01 21 oraz 58 511 01 22
Miejski System Interwencji Kryzysowej, Gdańsk: tel. 58 511 01 21 oraz 58 511 01 22
Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej, Gdynia: tel. 58 662 00 11